Jak zaprojektować stanowiska montażowe

Istnieje co najmniej kilka czynników, które mają wpływ na wydajność pracy. Jednym z nich są prawidłowo zaprojektowane i wykonane stanowiska montażowe. Jakie cechy należy brać po uwagę, aby można było mówić, że stanowisko zostało zaprojektowane poprawnie? Oto kilka z nich.

Montażowe stanowiska a ergonomia

Dla przypomnienia, celem ergonomii jest optymalizacja warunków pracy oraz dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osób na nim pracujących. Stanowiska montażowe wykonane w sposób ergonomiczny znacząco podnoszą wydajność oraz szybkość pracy.

Wynika to głównie z faktu, że znacząco ograniczają niepotrzebne ruchy wykonywane przez pracownika. Ponieważ bardzo często te zbędne ruchy są szkodliwe dla zdrowia lub bardzo niewygodne i męczące ich ograniczenie sprawia, że pracownicy mniej się męczą oraz rzadziej ulegają wypadkom w czasie pracy. Na ergonomicznych stanowiskach montażowych rzadziej także zdarzają się błędy.

Stanowiska montażowe – konstrukcja

O skuteczności często decydują niuanse, dlatego warto aby stanowiska montażowe wyposażony były w dwa rodzaje oświetlenia. Oświetlenie główne a także dodatkowe oświetlenie punktowe, które w razie potrzeby pozwoli doświetlić dany obszar. Stanowiska montażowe powinny mieć, kolokwialnie rzecz ujmując, odpowiednią liczbę gniazdek, chociażby po to, żeby uniknąć stosowania plączących się pod nogami przedłużaczy.

Warto pamiętać o tym aby stanowiska montażowe wyposażone były w blaty odpowiednie do charakteru wykonywanej pracy – stalowe, gumowe, drewniane. Jeśli konstrukcja stanowiska ma przenosić duże obciążenia to powinna ona być stalowa, w innym przypadku można rozważyć profile ze stopów aluminium.

Zmieńmy coś…

Czasami zdarza się konieczność zmiany specyfiki stanowiska, ze względu na zmiany w planie produkcyjnym. Dobrze, żeby dało się to zrobić łatwo. Aby tak faktycznie było stanowiska montażowe powinny być wyposażone w ramy, które da się skręcać śrubami, a nie trzeba ich spawać. Taką konstrukcję zdecydowanie łatwiej rozbudować czy modyfikować.

Pin It

Comments are closed.