Jak zjawisko importu towarów wpływa na transport międzynarodowy?

Import towarów już od kilku lat jest w Polsce i Europie bardzo popularnym zjawiskiem. Wiele firm szuka na rynkach azjatyckich swoich partnerów biznesowych i kupuje od nich różnego typu towary. Część przedsiębiorców zleca tam również część usług wchodzących w skład ich procesu produkcyjnego, ze względu na dużo niższe koszty. Dzięki temu są w stanie konkurować cenowo z innymi firmami z danej branży i czerpać wyższe zyski.

Kondycja polskiego przemysłu

Powyższa sytuacja bez wątpienia ma wpływ na kondycję polskiego przemysłu. Jaki? Większość osób twierdzi, że negatywny, gdyż likwidowane są stanowiska pracy i zmniejszany poziom zatrudnienia w rodzimych zakładach. Wiele firm nie jest również w stanie konkurować z producentami z Azji ze względu na dużo niższą cenę ich produktów, na którą składa się wiele czynników takich jak na przykład cło czy transport międzynarodowy. Wiadomo, że obecnie zdecydowana większość konsumentów przy wyborze danego produktu kieruje się przede wszystkim jego ceną. Cena rodzimych produktów, co zrozumiałe, musi być wyższa.

Import towarów z każdego miejsca na Świecie

Trudno nie zgodzić się z taką opinią, jednak warto również pamiętać, że do importu towarów potrzebna jest również praca wielu osób i firm. Importerzy, czy firmy zlecające w Azji produkcję muszą korzystać z transportu międzynarodowego, muszą załadować i rozładować towar, wypełnić stosowne dokumenty, skontrolować gotowe wyroby i półfabrykaty.

Dzięki temu pracę ma wielu ludzi trudniących się powyższymi czynnościami. W miastach portowych w Polsce funkcjonuje wiele firm o specjalności na przykład transport Gdańsk, czy transport międzynarodowy Szczecin. Właściciele takich firm twierdzą, że dzięki importowi mają dużą liczbę stałych zleceń. Zakupiony towar trzeba przecież rozwieść do odbiorców w całej Polsce i Europie.

W Szczecinie na terenie portu funkcjonuje także wiele innych firm opierających swoją działalność na imporcie z Azji. Są to firmy trudniące się rozładunkiem kontenerów, pośrednicy pracy szukający osób do rozładunku, czy choćby pensjonaty, gdzie nocują ludzie zjeżdżający do pracy z mniej lub bardziej odległych miejscowości.

Popularność importu

Widać więc, że zjawisko importu wpływa także pozytywnie na kondycję polskiego przemysłu. Na przykładzie Szczecina można wymienić wiele firm, które utrzymują się na rynku w dużej mierze dzięki temu. Sytuacja ta dotyczy choćby branży transport międzynarodowy Szczecin, która dzięki importowi towarów jest obecnie dość atrakcyjna i dochodowa.

Źródło: www.transport-dromader.pl

Pin It

Comments are closed.