Nagrzewnice powietrza do suszarni, szklarni, foliaków

Współczesne rolnictwo praktycznie nie może się bez nich obejść. Stosuje się je powszechnie w szklarniach, przechowalniach na warzywa i owoce, tunelach chłodniczych czy suszarniach tytoniu. Te ważne urządzenie to oczywiście nagrzewnice powietrza. Wysoka cena za produkty rolne zależy w dużej mierze także od poziomu ich wilgotności. Dlatego warto jest zainwestować chociażby w nagrzewnice do suszarni kukurydzy. Przydatnym, aczkolwiek niekoniecznie obowiązkowym rozwiązaniem jest także nagrzewnica do suszarni zbóż.

Kilka słów o nagrzewnicach do suszarni kukurydzy

Optymalna wartość wilgotności kolb kukurydzy to 15%, gdy tymczasem zbierana w Polsce kukurydza cechuje się wilgotnością na poziomie 30%. W takiej sytuacji nagrzewnice powietrza są rozwiązaniem niezbędnym. Zbliżenie się do wartości 15% bez dodatkowego wspomagania jest w naszych warunkach klimatycznych niemożliwe.

Nagrzewnice do suszarni kukurydzy zazwyczaj wykorzystują do suszenia nawiew gorącego powietrza o temperaturze 80-90°C. Dodatkowo, w końcowym etapie suszenia nagrzewnica powietrza podnosi temperaturę nawet do 110°C, co dodatkowo dosusza kukurydzę. W drugiej popularnej metodzie kukurydzę suszy się za pomocą nagrzewnic do poziomu wilgotności 20%. Pozostałe 5% wilgoci odparowuje w specjalnym silosie. Niestety koszty suszenia kukurydzy stanowią spory odsetek całkowitego kosztu jej uprawy.

Dosuszanie zbóż za pomocą nagrzewnic

Nagrzewnice powietrza przeznaczone do suszenia zbóż różnią się od tych dedykowanych dla kukurydzy. Optymalna wilgotność dla ziaren zbóż wynosi 14%. Aby uzyskać tą wartość nie jest potrzebna nagrzewnica do suszarni zbóż. W większości przypadków ten poziom wilgotności można uzyskać poprzez leżakowanie w odpowiednio przygotowanym magazynie. Warto jednak zakupić nagrzewnicę powietrza, ponieważ czasami może zdarzyć się, że wilgotność zboża będzie wyższa.

Nagrzewnice powietrza przydadzą się w przypadku deszczowego, wilgotnego lata, kiedy to dosuszanie zbóż może się okazać niezbędne. Generalnie jednak przyjmuje się, że przechowywanie zbóż jest łatwiejsze niż przechowywanie kukurydzy i nie generuje aż tak dużych kosztów.

Poznaj szczegóły: http://heyk.pl/nagrzewnice-do-suszarni-kukurydzy/

Pin It

Comments are closed.