Porady przy aranżacji łazienki

Jak urządzić łazienkę?

Urządzenie łazienki nie jest wcale takie proste. Aranżacja tego pomieszczenia sprawia problemy nawet najlepszym architektom. Jak więc urządzić łazienkę tak, aby potem się nie rozczarować?

Warto zadbać o to, aby łazienka była spójna z resztą mieszkania. Jeżeli całe mieszkanie jest urządzone nowocześnie, nie róbmy łazienki w stylu barokowym. Zastosujmy w niej podobną kolorystykę i styl, co w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu. Podczas urządzania łazienki najlepiej postawić na funkcjonalność. Nie przesadzajmy z ekstrawagancją.

Szafki do łazienki

Jeżeli nasza łazienka jest mała, zrezygnujmy ze zbędnych elementów. Zastanówmy się na przykład, czy potrzebujemy aż tylu szafek, albo, czy zamiast dużej wanny nie lepiej zamontować zgrabny, elegancki prysznic.

Ściany i podłoga to elementy którymi zajmiemy się najpierw. Najczęściej wykładamy je kafelkami, chociaż coraz popularniejsze jest drewno, a nawet kamień. Jeżeli urządzamy małą łazienkę, to nie wykładajmy jej całej glazurą od podłogi po sufit, bo to przytłoczy nam wnętrze i sprawi, że optycznie jeszcze bardziej ją pomniejszymy. Wyłóżmy glazurę tylko tam, gdzie jest to potrzebne, na podłodze (niekoniecznie całej) i na ścianach przy prysznicu i umywalce.

Oświetlenie w łazience

Najwięcej trudności sprawia oświetlenie, którego rozmieszczenie powinniśmy dobrze zaplanować, aby uniknąć późniejszego rozczarowania. W większej łazience bardzo ładnie będzie wyglądał jeden duży żyrandol pośrodku. Zawsze jednak warto pamiętać aby dla umywalek czy wokół lustra zamontować oddzielne oświetlenie. Jeśli decydujemy się na jedną lampę pośrodku naszej łazienki i dwie mniejsze na przykład po obu stronach lustra, to ich styl powinien być taki sam.

Gniazdka są również ważnym elementem w łazience. Powinny być one zamontowane jak najbliżej umywalki, bo tam też najczęściej będziemy z nich korzystać. Pamiętajmy jednak o bezpiecznej odległości. Nie chcemy przecież, aby dostała się do nich woda. A przecież w pomieszczeniach takich jak kuchnia, czy łazienka wilgoci jest naprawdę dużo. Najlepiej zamontować gniazdka z klapką, „kryte”. Są one bezpieczniejsze i idealnie pasują do naszej łazienki.

Zabudowanie pralki w łazience

Jeżeli mamy pralkę w łazience, dobrym pomysłem jest zrobienie na nią specjalnego miejsca, może być we wnęce, albo specjalnej szafce. Nad nią można umieścić na przykład półki na kosmetyki, czy inne akcesoria łazienkowe. Lustro najlepiej umieścić nad umywalką, chociaż można puścić wodze fantazji i zawiesić je w innym, ciekawszym miejscu, aby nasza łazienka była jedyna w swoim rodzaju.

Oczywiście im większa łazienka tym większe lustro możemy w niej zamontować. Ciekawie wyglądają lustra łazienkowe całkowicie bez ram oraz te zajmujące całą ścianę. Sprawiają, że łazienka wydaje się być większa i są godnym uwagi elementem dekoracyjnym.

Źródło: https://deko-rady.pl/aranzacja-lazienki

Pin It

Comments are closed.