Rynek e-commerce w Polsce i na świecie

Wraz z rozwojem Internetu obserwujemy również rozwój zainteresowania handlem elektronicznym. E-comerce przeciętnemu użytkownikowi sieci kojarzy się ze sklepami internetowymi, ale termin ten jest dużo szerszy i obejmować będzie całokształt gospodarki elektronicznej i wszystkie działające w niej formy biznesu. Handel elektroniczny już od kilku lat rozwija się w bardzo szybkim tempie, utrzymując tempo rozwoju nawet dwucyfrowe.

Rozwój handlu nieodmiennie wiąże się również ze wzrostem wymagań osób z niego korzystających.  Klienci oczekują nie tylko dobrej jakości produktów, ale również szybszej realizacji transakcji, niższych cen oraz większej wygody.

Czym jest handel elektroniczny?

Oficjalna definicja mówi, że  e-commerce obejmuje wszystkie działania, które są podejmowane w celu doprowadzenia do końca transakcji, realizowanej za pomocą metod i środków elektronicznych – stron internetowych oraz aplikacji.

Na podstawie tej definicji oczywistym jest, że handel elektroniczny odbywa się tylko i wyłącznie online. Najpopularniejszą formą handlu elektronicznego są oczywiście sklepy internetowe. W dzisiejszych czasach sklep można założyć bardzo łatwo, korzystając z systemów SaaS lub z ich bardziej popularnej alternatywny, jaką są platformy sprzedażowe.

handel elektroniczny

Czy łatwo zająć się handlem elektronicznym?

Odpowiedź jest prosta, i brzmi tak, jest to bardzo łatwe. Cechą charakterystyczną e-comerce jest bowiem niski próg wejścia, praktycznie każdy może więc zająć się tą formą działalności. Co ważne handel elektroniczny cechuję się dużym równouprawnieniem, praktycznie od samego początku można podjąć walkę z największymi graczami na rynku.

Mimo wsparcia jakie dają platformy sprzedażowe, handel w sieci nie jest jednak, aż tak prosty jak się wydaje. Szacuje się, że większość firmy internetowych upada w ciągu maksymalnie dwóch lat. Trzeba więc być ostrożnym.

Jak to wygląda w Polsce?

W Polsce działalność w sieci, w tym platformy sprzedażowe, zdominowane są przez małe i średnie przedsiębiorstwa. E-comerce jest dla nich zazwyczaj dodatkiem do  działalności stacjonarnej. Na rynku jest już jednak coraz więcej dużych graczy, których przyciąga tempo rozwoju tej dziedziny w Polsce.

Więcej znajdziesz na blogu: https://ideatechnologie.com/category/e-commerce/

Pin It

Comments are closed.