Złącza dźwiękowe -wysoka jakość dźwięku

Wytwarzany obecnie sprzęt, zarówno audio, jak i video wyposażony jest w różnorodne złącza. Dla osoby, która nie posiada dużej wiedzy w tym temacie odpowiedź na pytanie jakie złącza dźwiękowe wybrać aby uzyskana jakość sygnału audio była wysoka, może być bardzo trudna. Trzy najpopularniejsze obecnie złącza do kabli muzycznych to złącza optyczne, koaksjalne oraz HDMI. Pierwsze dwa służą do cyfrowego przesyłu jedynie sygnału dźwiękowego, złącze HDMI może być również wykorzystane do przesyłania sygnału wideo.

Jak działa złącze optyczne?

Zlacze hdmiZłącza do kabli muzycznych optyczne transportują sygnał w formie fali świetlnej. Zaletą tego typu złącz jest utrudnione przenikanie zakłóceń elektromagnetycznych. Tego typu złącza dźwiękowe najczęściej korzystają z wtyków Toslink. Zaletą tego typu złącza jest przenoszenie sygnału na duże odległości bez strat.

Wadą takiego złącza do kabli muzycznych to natomiast brak przepustowości dla formatów bezstratnych. Tego typu kabli nie powinno się zginać, może to bowiem uszkodzić odpowiedzialny za przenoszenie sygnału światłowód.

Czym jest złącza koaksjalne?

Złącza dźwiękowe koaksjalne wykorzystują wtyk RCA a sygnał w nich przesyłany ma formę impulsu elektrycznego. Złącza do kabli muzycznych w formacie koaksjalnym dają lepszą jakość dźwięku niż złącza optyczne. Wynika to z braku konwersji, która niezbędna jest przy złączu optycznym.

Złącza dźwiękowe koaksjalne są jednak bardziej czułe na ryzyko przenoszenia zakłóceń, trzeba więc ich przypadku dużą uwagę zwrócić na kwestię ekranowania.

Złącza HDMI

Złącza do kabli muzycznych w formacie HDMI stosowane są powszechnie od około 2003 roku. Złącze tego typu ma dużą przepustowość, a związana z nimi technologia ciągle się rozwija. Dzięki dużej przepustowości złącza dźwiękowe w formacie HDMI nadają się dla bezstratnych formatów dźwiękowych oraz dla formatów dźwięku wielokanałowego.

Jak widać dostępny na rynku wybór jest szeroki. Wybór złącza do kabli muzycznych będzie zależał od wielu czynników, m.in. rodzaju urządzeń jakie zamierzamy połączyć.

Pin It

Comments are closed.